Tarjáni Képek

Salgótarján, Nógrád megye ízelítő, a többi http://tarjanikepek.hu

kismoszkva

Nincs megjeleníthető elem

Vízbánya

2013.06.03. 14:55 :: galagonya

A Medvesi Fotó Maraton keretében lehetőség volt végigjárni a Medves Hotel melletti István-tárót.

A Salgótarjáni Vasfinomító Társulat megalakulása (1968) előtt is voltak kisebb bányák a Medves-fennsík peremén, ezeknek a bányáknak a szénjogát vette meg a Társulat, és kezdett Salgóbányán szénkitermelésbe.  A miocén kori  barnaszén telepek legvastagabb részeit (a ma Szlovákiához tartozó)  keleti területen fejtették az István tárón keresztül.  A '60-as években szűnt meg a  szénbányászat, mert a szenet már a határon túl lehetett volna csak fejteni, illetve az Acélgyár is átállt az itteni szénből készített generátorgázról földgázra.

Az István-táróban a szénbányászatot felváltotta a vízbányászat. A táró végében (630 méter) található forrás percenkét közel 300 liter vizet biztosít Salgóbányától a Beszterce lakótelepig. Közel majdnem ugyanennyi öregségi víz is távozik percenként a bányából, és táplálja a Zagyvát.

(Külön köszönet a Vízmű dolgozóinak a "táratlóvezetésért")

"Elemcsere" a bányában használt hagyományos világító eszközben - a karbidlámpában.

A lámpa kb. ekkora fényt ad a sötétben.

Csilléje is van a bányának, de ezen már nem szenet szállítanak  (nem is igazi szenes csille).

"Földmozgásfigyelő kézikészülék" :) Ha kiesik akkor tágul, ha összenyomódik a faék akkor tömörödik a vágat feletti szikla.

A vágat nem egységes biztosítással készült. mikor milyen anyagot tudtak a felszámolás alatt lévő többi bányából átmenteni.

45 méter mélyen a föld alatt.

A bánya elég "száraz"  nem nagyon csöpög benne a víz, de ahol csöpög ott aztán rendesen esik, ez ellen véd ez az "esernyő".

A vas-hidroxid néhol vastagon ül a falakon. A vas támgerenda eltört, fával pótolták, a vas-hidroxid összenövesztette a fát a vassal.

Bányapatak

Egy szakaszt alá kellett dúcolni, mert megmozdult felette a föld...

...megcsúszott a szikla a márgán.

Vető

Bazalt

A tárna végében ajtó zárja el a forrást. A sárga pontnál van a légakna, ami majd' ötven méterrel nyúlik fel a felszínre.

Itt még látni a sötétséget az alagút végén :)

Itt már a fényt az alagút végén.

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása